lens

Tamron’un düşük bütçeli veya geniş açıyı daha düşük bütçeler ile gidermek isteyen kullanıcılar için sunmuş olduğu 17-35 aralığındaki değişken(zoom) odak uzaklığına sahip  objektifini inceleyeceğiz.

Genel bir bakışta bulunursak, Tamron 17-35mm plastik bir gövde sunuyor bize. Bu dayanıksız veya daha az sağlam gibi bir hissiyat vermiyor. Zoom ve Fokus halkalarının sertlikleri ve kullanımları gayet kolay.

Odaklaması biraz yavaş ve gürültülü çalışıyor. Özellikle Canon L serisi lensler ile karşılaştırırsak yavaş ve oldukça sesli kalıyor. Ancak geniş açı lensleri kullanımları sebebiyle ne kuş çekmek için hızlı olmaya ihtiyaçları var ne de makro fotoğrafçılıktaki gibi sessiz olmalarına ihtiyaç var. Bu sebeple bu çok büyük bir sıkıntı oluşturmuyor.

77mm filtre çapı ile ışık geçirgenliği gayet iyi durumda. Özellikle 17mm odak uzaklığında diyafram değerinin f2.8 olması ona başka bir avantaj sağlıyor.

 

Teknik özelliklerinden bahsetmeden önce Tamron lenslerde sıklıkla karşımıza çıkan ve bu objektifte de bulunan kısaltmalardan kısaca bahsedelim.

AF (Auto Focus): Netlemenin otomatik olarak gerçekleştirilebileceğini ifade ediyor.

IF (Internal Focus): Netleme sırasında lensin boyutu değişmez.

LD (Low Dispersion): İmajlarında oluşan Renk Sapması(CA) dediğimiz anlamsız sarı ve özellikle mor renklerin oluşmasını engeller. LD optik elemanlar üzerine özel bir katman şeklinde uygulanır.

ASL (Aspherical): Özellikle imajların kenarlarında olan keskinlik kayıplarını en aza indirgeyen bir teknolojidir. Çalışma prensibi objektife gelen ışınların sensör üzerine tek bir noktadan düşmesine sağlar.

DI (Digitally Integrated Design): Bu ibareyi taşıyan Tamron lenslerinin tamamı Full Frame uyumludur. Bu objektifler hem Çarpanlı(Croplu) dediğimiz APS sensörlü makinelerde hem de Tam Kare dediğimiz Full Frame sensörlü makinelerde kullanılabilir.

 

Teknik Özellikleri

–          11 grup halinde düzenlenmiş toplamda 14 optik eleman yani element içeriyor.

–          Tam kare sensörlü makinelerde

17mm odak uzaklığında 104

35mm odak uzaklığında 63 görüş açısı veriyor.

–          Tamron 17-35mm değişken diyafram değerine sahip bir objektif. Diyafram değerleri;

17-18mm = f/2.8
19-23mm = f/3.2
24-29mm = f/3.5
30-35mm = f/4.0  şekilde değişiyor.

Ayrıca 17mm de iken maksimum f22 diyafram değerine çıkarken,

35mm de f32 diyafram değerine çıkabiliyor.

–          Diyaframı 7 bıçaktan oluşuyor.

–          Minimum odak mesafesi: 0,3m iken

3 metre’den sonra sonsuza odaklıyor.

–          1:5.4 lük bir büyütme oranı var. (35mmde iken)

–          Filtre çapı 77mm

–          Ağırlığı 440 gr

–          Uyumlu olduğu bayonetler: Canon, Minolta, Nikon ve Pentax

İncelemize Distorsiyon* performansı ile başlayalım.

Tamron 17-35mm, Tam Kare makinelerde en düşük odak uzaklığı olan 17mm’de iken pek çok geniş açı objektif gibi yüksek bir distorsiyon oranı ile karşımıza çıkıyor.

Distorsiyon değeri 35mm’ye doğru gidildikçe düşse bile en düşük odak uzaklığındaki bilhassa kenarlardaki içeri doğru bükülmeler ve orta kısımdan kenarlara yayılan bombeleşme görüntüsü rahatsızlık verebilir. Ancak tüm geniş açı objektiflerin en düşük odak uzaklığında bu sıkıntının olduğunu bildiğimiz için aslında bu bir eksiklikte değil.

 

 

Vinyet*

Vinyet testlerinde Tamron 17-35mm pek çok geniş açı objektifi gibi vinyet konusunda düşük diyafram değerlerinde bizi biraz sıkıntıya sokabilir. Özellikle 17mm odak uzaklığında ve f2.8 diyafram değerinde iken kenarlarda yaklaşık 1 stopluk bir kararma meydana getiriyor. Diyafram değerimizi artırdıkça bu fark 0,5 stopun altına kadar düşüyor. (Resimlerin içindeki diktörgen kısım imajı temsil etmektedir. Halkaların yanlarında yazılı olan rakamlar ise stop kayıplarını ifade eder.)

vinyet 2.8 vinyet 4 vinyet 8

 

Keskinlik

Keskinlik konusu aslında Tamron 17-35mm’nin fiyat/performans açısından rakiplerine en çok üstünlük sağladığı alan. Tamron 17-35mm’den için piyasanın en keskin geniş açı zoom objektifi diyemeyiz. Ancak fiyatı göz önünde bulundurulduğunda kesinlikle fiyatının kat ve kat üstünde kaliteli bir keskinlik sağlıyor.

Özellikle diğer lenslerin aksine 17mm odak uzaklığında aslında en keskin sonuçlarını veriyor olması geniş açılı manzara çekimlerinde büyük avantaj sağlıyor. Odak uzaklığını artırdıkça keskinlik kayıpları başlıyor ancak bu kayıplar %100 crop yapmadan vakıf olabileceğimiz sıkıntılar değil.

 

17mm – f2.8 – Üstteki orta kısım, Alttaki Köşe

Başlangıç diyafram değerinde olmasına rağmen orta kısımın netliği gayet iyi. Ancak geniş açı lenslerin kronik sorunu olan köşelerdeki keskinlik kaybı Tamron 17-35mm’de de mevcut.

17mm-2.8.orta17mm-2.8.köşe

17mm – f4 – Üstteki orta kısım, Alttaki Köşe

Diyafram değerini 2 stop kadar artırdığımızda orta kısımın keskinliğide biraz daha iyi oluyor. Kenarların keskinliği hala çok iyi değil ama f2.8 değerine göre göz görülür şekilde iyileşti.

17mm-4.orta 17mm-4.köşe

 

17mm – f.8 – Üstteki orta kısım, Alttaki Köşe

Orta kısımın keskinliği bir f4’de göre çok iyi değil zaten yeterince iyiydi. Kenardaki keskinlik ise f.4de göre gene iyileşmiş durumda. Aynı zamanda köşede ki renk sapması kendisini belli etmeye başlamış.

17mm-8.orta17mm-8.köşe

24mm – f3.5 – Üstteki orta kısım, Alttaki Köşe

24mm odak uzaklığından en düşük f3.5 diyafram değeri seçilebiliyor. Orta kısımdaki keskinlik gene giriş diyafram değeri olmasına rağmen iyi. Kenarlardaki keskinlik ise 17mm odak uzaklığının biraz daha aşağısında kalmış.

24mm-3.5-orta24mm-3.5-köşe

24mm – f4 – Üstteki orta kısım, Alttaki Köşe

Orta kısımdaki keskinlik f3.5 diyafram değerine göre daha iyi. Köşelerde aynı şekilde bir önceki diyafram değerine göre daha iyileşmiş durumda.

24mm-4-orta24mm-4-köşe

 

24mm – f8 – Üstteki orta kısım, Alttaki Köşe

Orta kısımın keskinliği çok iyi durumda. Kenardaki keskinlik f.4de göre daha iyi ancak 17mm odak uzaklığına göre daha iyi olduğunu söylemek zor. Ayrıca gene köşe de renk sapması mevcut.

24mm-8-orta24mm-8-köşe

35mm – f4 – Üstteki orta kısım, Alttaki Köşe

35mm odak uzaklığında en açık diyafram değeri olarak f.4 seçilebiliyor. Keskinlik bölümünün girişinde de belirttiğimiz gibi odak uzaklığı arttıkça keskinlik düşmeye başlıyor. En açık diyafram değerlerinde bu açıkça belli ediyor kendisini. Diğer odak uzaklıklarında en açık diyafram değerinde bile gayet keskin olan orta kısım artık keskinlikten ödün veriyor. Kenar ise aynı şekilde diğer odak uzaklıklarına göre keskinlikten çok uzak.

35mm-4.orta35mm-4.köşe

35mm – f8 – Üstteki orta kısım, Alttaki Köşe

Diyafram değerini yükseltmemizle birlikte olması gerektiği gibi keskinlik düzeliyor. Ve f.8 değerinde orta kısımın keskinliği gayet iyi. Kenar kısımda ise hem keskinlik kaybı hemde renk sapması belirgin şekilde belli oluyor.

35mm-8.orta 35mm-8.köşe

Renk Sapması (Chromatic Aberrations-CA)*

Tamron 17-35mm ortalama bir geniş açı lensi kadar renk sapması meydana getiriyor. f8 ve daha kısık diyafram değerlerinde renk sapması problemi özellikle köşe ve kenar kısımlarda karşımıza çıkıyor. Orta kısımda ise daha az görülüyor. Tamron lenslerin LD kapmalaması Renk Sapması problemini biraz giderse de tamamen ortadan kaldırmaktan çok uzakta. Bu bölümle ilgili örnekleri “Keskinlik” bölümündeki fotoğraflarda ve açıklamalarda bulabilirsiniz.

 

 

(+) Yönleri

–          Fiyat/Performans açısından eşsiz bir lens.

–          Keskinliği bir geniş açı lensine göre gayet tatminkar.

–          f2.8’de bile beklenenin üzerinde bir keskinlik veriyor.

–          IF özelliği mevcut. Yani odaklama yaptığı sırada objektifin boyunda bir değişiklik olmuyor.

–          f32 diyafram değerine kadar kısılması özellikle uzun pozlama için avantajlı bir kullanım oluşturuyor.

(-) Yönleri

–          Zoom esnasında objektifin boyu değişiyor.

–          Sabit diyafram değerine sahip değil. f2.8 ile f4 aralığında değişiyor.

–          Plastik bir gövde.

–          Odaklama biraz gürültülü ve yavaş.

–          Odak uzaklığı arttıkça keskinlikte kayıplar başlıyor.

 

Nasıl satın alabilirim ? Piyasası nedir ?

Tamron 17-35mm objektifin özellikle Canon piyasası biraz sıkıntılı. Objektif bilhassa 2. El piyasasında hiç yok gibi. Çok nadiren bulunuyor. 2. El piyasa değeri 600 TL ile 800 TL arası değişkenlik gösteriyor. Piyasa o kadar sıkıntılı ki Ebay.com, amazon.com, bhphoto.com gibi global alış-veriş sitelerinde bile bulunamadığı zamanlar oluyor. 2. Elde Canonturk, Sahibinden, Sanalpazar gibi siteler sıklıkla kontrol edilerek süreç içerisinden bulunabilir.

0 (Sıfır) piyasasına gelirsek Tripod Fotoğrafçılıkta tarafından Türkiye’ye sağlanıyor. Ancak 1000 TL nin daha üzerinde bir fiyat ile. Tamron 17-35mm’nin en önemli özelliği Fiyat/Performans açısından eşsiz olduğu için böylesi bir ücret ile bu lense sahip olunması aslında lensin en önemli avantajını da anlamsız hale getiriyor.

Alternatifleri nelerdir ?

Tamron 17-35mm’nin fiyat/performans açısından alternatifi yok diyebiliriz.

Aynı odak aralığına ait “Sigma 17-35 mm F2.8-F4.0 EX DG HSM” var. Keskinlik olarak Tamron daha iyi olsada odak motorunun HSM olması sebebiyle Sigma’da odaklama konusunda Tamron’dan daha iyi. Ayrıca daha düşük fiyatlara piyasada bulunabiliyor.

Ülkemizde çok kullanıcısı olmayan Tokina ise, “Tokina AT-X 16-28mm f/2.8 FX” objektifi ile farklı bir alternatif sunuyor. 2. El fiyatları 1.800-1.600 TL aralığında, 0(sıfır) fiyatı ise 2.100 TL. Tokina kullanıcılarının en çok övdükleri nokta keskinlik ve renkleri. Bu lenste de aynı şekilde keskinlik çok iyi durumda. Ve sabit f2.8 diyafram avantajı var tabi.

Canon lenslerinde ise, aynı odak aralığına sahip pek bilinmemesine rağmen “Canon 17-35mm f/2.8 L” var. Performans olarak yakın belki biraz daha iyi ancak gene sabit diyafram sebebiyle bir adım önde. Ancak fiyat anlamında 1.500 TL gibi bir tutarda.

Gene Canon’un hepimizin bildiği, “Canon EF 16-35mm f/2.8 L USM” ve “Canon EF 16-35mm f/2.8 L II USM” lensleri mevcut. Performans anlamında Tamron’dan daha iyi olan bu lensler de gene fiyat anlamında Tamron’un yakınından bile geçemiyorlar. 1. Versiyon Canon’un 2. El fiyatı 1.400-1.500 TL aralığında iken, daha güncel olan 2. Versiyonun 2. El fiyatı 2.200-2.500 TL civarında.

Nikon lenslerine gelirsek. “Nikkor 17-35mm f2.8D ED-IF” gibi bir alternatif var. Gene keskinlik anlamında ve sabit diyaframı ile Tamron’dan daha iyi bir performans ortaya koyuyor.Ancak gene fiyatta kaybediyor. 2.el fiyatı 1.400-1.600 TL civarında. 0(sıfır) fiyatları ise 4.000 TL gibi pek çoğumuzun uçuk diyebileceği durumda.

Nikon’da Canon gibi yakın aralığa ve benzer performanslara ait 2. Bir lens alternatifi sunuyor. “Nikon AF-S 16-35MM F/4G ED VR” 2. El fiyatı 2.000-2.300 TL iken. 0(sıfır) fiyatları 4.000 TL.

 

Sonuç:

Tamron 17-35mm yer yüzünün en iyi Tam Kare sensörlü makineler için uyumlu geniş açı lensi değil. Ama daha önce de sıklıkla bahsettiğim gibi fiyat/performans açısından ideal bir lens. Özellikle “Alternatifleri nelerdir ?” kısmını okuduğunuzda göreceksiniz ki, gerçekten bu fiyata bu performans yaklaşan ikinci bir lens yok. Bu açıdan en yakın rakibi Sigma. Ancak Sigma’ya keskinlik olarak üstünlük sağlıyor. Geniş açı lenslerin genel olarak en büyük sıkıntısı keskinlik olduğunu düşünürsek bu üstünlük aslında yabana atılmayacak kadar iyi bir özelliği. Üstelik keskinliği yüksek fiyatlı alternatifleriyle kafa kafaya olmasa da onlardan çokda aşağıda kalmayacak kadar iyi bir performans veriyor bizlere.Odaklama sırasında birazcık sesli ve yavaş olmasını sorun olmayacağını farz edersek, geniş açı lense bin liranın üzerine bir meblağ ödemekte istemiyorsanız kesinlikle almanız gereken bir lens.

 

 

*Distorsiyon: Distorsiyon hemen hemen tüm lenslerde bulunan ama özellikle geniş açı lenslerde karşımıza çıkan orta kısımın bombeleşmesi ve\veya orta kısımdan yanlara ve üstlere gidildikçe genellikle içeri doğru bükülmeler sebebiyle görüntüyü olumsuz şekilde etkileyen bir sıkıntıdır. Bu bükülmeler genellikle istenmez. Adobe Photoshop ve Adobe Lightroom programları ile distorsiyon büyük ölçüde ortadan kaldırılır. Ancak bu müdahale azda olsa açı kaybına sebebiyet verir. Ayrıca balık-gözü(Fish-eye) objektifler dediğimiz objektifler ile bu bükülmeler hem çok daha yüksek oranda hemde kasıtlı olarak sağlanır.

*Vinyet: Vinyet gene hemen hemen tüm lenslerde bulunan ama özellikle geniş açı lenslerde karşımıza çıkan imajın köşelerinde meydana gelen kararmalardır. Bu kararmalar odak uzaklığı ve diyafram değeri düştükçe artar, aynı şekilde odak uzaklığı ve diyafram değerini artırdığımızda ise kademeli olarak ortadan kalkar. Vinyet dijital fotoğrafçılıkla birlikte sorun olmakta çıkmıştır. Özellikle Adobe Photoshop ve Adobe Lightroom programlarının içinde tanımlanmış olan lens düzeltme yazılımları ile çekim yaptığınız lensin çekim yaptığınız değerlere ait vinyet düzeltme bilgileri sayesinde sorunsuzca ortadan kalkmaktadır.

*Renk Sapması: İngilizcesi Chromatic Aberrations olan renk sapması sorunu gene hemen hemen tüm lenslerde bulunur. Renk sapması fotoğraflarımızdaki ışığın ve kontrastın geçiş bölgelerinde meydana gelen istemediğimiz genellikle mor bazen de sarı renkteki anlamsız renk değişim bölgeleridir. Bu anlamsız renk bölgeleri aslında(gerçekte) mor veya sarı renkte değillerdir ancak görüntü objektiften içeri girerken pek çok optik elemandan geçer ve bu sırada istenmeyen kırılmalar meydana gelir. Görüntü optik elemanlardan geçtikten sonra en son olarak sensörün üzerine düşer. Optiklerdeki meydana gelen kırılmalar sebebiyle özellikle ışığın geçiş bölgelerindeki dalga boyunu sensör tanımlayamaz ve oraya mor veya sarı renkleri yerleştirir.  Renk sapması sıklıkla diyafram değeri ile ilgilidir. Sıklıkla geniş açı lenslerde diyafram değeri yükseldikçe (genellikle f.11 ve üstü) tele lenslerde ise en düşük diyafram değerlerinde(genellikle f2.8’den f.4e kadar) karşımıza çıkar. Renk sapması çok yoğun olmadığı sürece sorun edilecek bir sıkıntı olmamasına rağmen dikkat edilmesinde yarar vardır. Ayrıca Adobe Photoshopta birkaç basit işlem ile ortadan kaldırılmaktadır.

 

 

Aşağıda Tamron AF 17-35mm f/2.8-4 Di LD Aspherical IF ile çektiğim fotoğrafları izleyebilirsiniz. 

Yorumlar

yorum